Cześć, właśnie trafiłeś/aś na stronę projektu: 5 piw? Nie, dziękuję! 

Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji „Naprzód” i Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”. Korzysta ze wsparcia Europejskiej Sieci na Rzecz Alternatywnego Myślenia i Dialogu Politycznego – transform!

Zapewne zauważyłeś/aś, jak mocno pokręcona i zarazem tragiczna jest historia naszego kraju. Tutaj heroizm miesza się z kiczem i zdradą. Tutaj piękno przegrywa z brzydotą, a za poglądy „największy” polski bohater wsadzał przed wojną ludzi do obozu koncentracyjnego. Tutaj ludzie ginęli za ojczyznę, zabijani przez faszystowskich katów. Nie chcemy, by teraz, by tutaj ta brunatna zbrodnicza ideologia bezkarnie podnosiła swój łysy łeb. Przygotowaliśmy tę stronę po to, abyś mógł/mogła zapoznać się z tym, co było, co jest i co będzie, gdy pozwolimy faszolom i narodowcom na dalsze brutalne działanie. Niestety historia nadal nie jest podstawą do wyciągania wniosków na przyszłość, stała się za to instrumentem walki politycznej oraz budowania wypaczonego obrazu rzeczywistości. Zamiast zapobiegać katastrofie ekologicznej, walczyć z głodem, ubóstwem czy wykluczeniem, serwuje nam się uproszczony, idealizowany powrót do okresu świetności i wielkości oraz papkę z różnego rodzaju teorii spiskowych. Dzięki temu odradza się skrajna prawica. Już nie jako subkultura osiedlowa czy kibolska, jej wpływy są widoczne wszędzie. Na naszych oczach spełnia się koszmarny sen Twoich dziadków. Naziolstwo jest w parlamencie, tylko teraz brunatne mundury zamienili na garnitury. Nie daj się nabrać, to jest cały czas ten sam korzeń ideologiczny. Zapraszamy: zapoznaj się z naszymi celami i założeniami oraz materiałami multimedialnymi, które przygotowaliśmy. Chciałbyś coś dodać, masz pomysł, co możemy zrobić, aby skutecznie  przeciwdziałać brunatnej zarazie, napisz do nas, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Skąd nazwa?

Odradzająca się po okresie transformacji polska prawica dość często podkreślała swoje przywiązanie do polskich wartości narodowych i odżegnywała się od związków z faszyzmem. Podkreślała też swoje oddanie hasłu „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Deklaracje te co i rusz były konfrontowane ze zdjęciami hajlujących przedstawicieli ruchu. Zdając sobie sprawę z niefortunności takich „obrazków”, przywódcy mniej ekstremistycznych jej odłamów tłumaczyli społeczeństwu, że to forma rzymskiego pozdrowienia. Inni bagatelizowali wydźwięk zdjęć i podkreślali, że zdarzenie zostało zmanipulowane… i że w rzeczywistości wykonano im zdjęcie podczas zamawiania piwa, a dokładnej 5 piw. Uważamy, że faszyzm niezależnie od tego, czy jawnie głoszony, czy ukrywany i podszywający się pod nacjonalizm, jest niebezpieczny. Nie bawią nas seksistowskie, rasistowskie, antysemickie dowcipy i pogarda dla inności. Nie dołączmy do zamawiania kufla piwa wypełnionego nienawiścią. Na pytanie: „5 piw?” – mówimy: „Nie, dziękuję!".

Nasze cele

  • Stworzenie przyjaznej i interaktywnej strony dla młodych ludzi chcących podejmować inicjatywy mające na celu włączenie się w budowę społeczeństwa otwartego, wrażliwego na różne formy dyskryminacji i krzywdy.
  • Chcemy, aby materiały zawarte na stronie umocniły przekonanie, że warto działać, aby były wykorzystywane w działalności jednostek, zanim włączą się do struktur formalnych czy nieformalnych organizacji społecznych.
  • Pragniemy dzielić się inspirującą muzyką i filmami.
    Chcemy, aby wchodzący na naszą stronę poczuł, że nie jest sam. Aby znalazł na niej informacje o przedsiębranych inicjatywach różnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

Jak współpracować?

Konstrukcja naszej strony jest dość prosta. Znajdują się na niej odpowiedzi na pytania, które mogą nas nurtować, filmy z działań społeczno-artystycznych, materiały (broszura, słowniczekplakaty i grafiki), które możemy wykorzystać dla inspiracji, pliki muzyczne do odsłuchania, recenzje i informacje o ciekawych filmach oraz ogłoszenia (informacje o interesujących inicjatywach, zaproszenia do udziału w nich) i relacje.

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania wszelkich propozycji dotyczących wyżej wymienionych działów w formularzu zgłoszeniowym. Zespół zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w przesyłanych dokumentach, jednak wszelkie zmiany są konsultowane z autorkami/autorami propozycji.