Dialog międzypokoleniowy

Umierają już ci, którzy byli ofiarami bądź naocznymi świadkami do czego doprowadziła doktryna faszyzmu.

Obejrzyj film

Umierają już ci, którzy byli ofiarami bądź naocznymi świadkami do czego doprowadziła doktryna faszyzmu. Kryzys instytucji „babci/dziadka” jest odczuwalny zarówno dla dzieci, jak i wnucząt. Czas i zmiany cywilizacyjne doprowadziły do tego, że coraz rzadziej prowadzimy dialog międzypokoleniowy. Pokolenia i generacje żyją ze sobą, współpracują, ale coraz rzadziej wymieniają doświadczenia, preferując inne źródła pozyskiwania wiedzy. Nie chodzi tutaj o ocenę tego zjawiska, lecz o wpływ jaki ono ma na postawy młodego pokolenia.

Jeszcze kilka dekad temu niemalże każdy młody człowiek mógł się dowiedzieć czym była wojna od swoich rodziców czy dziadków. Doświadczenia rodzinne i ich świadectwo było dla kolejnych pokoleń przestrogą. Dramaty rodzinne nadawały zupełnie innego wymiaru informacjom pozyskiwanym z innych źródeł. Na szczęście pozostały nam filmy dokumentalne, dorobek pedagogiki pamięci oraz literatura aby nam uzmysłowić koszmar jaki wywołały systemy totalitarne. To nie to samo, jest różnica. Dlatego tak istotne są inicjatywy grupy „Babcie przeciwko faszyzmowi”. Serdecznie zachęcamy do uczestniczenia w nich i spotkania z ich inicjatorkami.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z dwoma ciekawymi projektami umożliwiającymi dialog międzypokoleniowy. Projekty różnią się od siebie, ale stanowią próbę przekazania swoich historii przez osoby starsze http://www.european-grandma-project.eu/ i dzieci https://coloursofajourney.eu/.

Nasz filmik


 

Ostatnio zmienianyniedziela, 08 sierpień 2021 13:44
(0 głosów)
Wyświetlony 101 razy
Oznaczone pod :

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.