Fala

Skomentuj jako pierwszy! Filmy i seriale

Polecamy niemiecki serial Netfliksa „Fala”

„Tajemniczy kolega z klasy wciąga czwórkę idealistycznych nastolatków w rewolucję wymierzoną w narastającą falę nacjonalizmu, ale ich ruch skręca w mroczną stronę.”

„Fala” bazuje  luźno na filmie Dennisa Gansela z 2008 roku, który sam opierał się na książce autorstwa Todda Strassera, zainspirowanej historią Rona Jamesa oraz prawdziwym eksperymentem przeprowadzonym na amerykańskim uniwersytecie. W tym eksperymencie (oraz w samej fabule filmu) chodziło o to, aby pokazać współczesnym uczniom, jak w Niemczech w latach 30. mogło dojść do demokratycznego wyboru totalitarnego przywódcy.

Eksperyment oraz produkcja robiły piorunujące wrażenie, gdyż uświadamiały odbiorcom, w jaki sposób łatwo jest w ludziach wzbudzić podziały i doprowadzić do wzrostu agresji.

Nauczyciel prostymi metodami budował sztuczny podział między uczniami i punktował za przynależność do ekskluzywnego ugrupowania. To, co nastąpiło potem, uświadomiło wszystkim, do czego może doprowadzić segregowanie członków społeczeństwa i ślepe podążanie za poleceniami.

Serialowa „Fala” podchodzi do tematu z nieco innej strony, ukazując przede wszystkim oddolną działalność samych uczniów, którzy postanawiają zrzeszyć się we wspólne ugrupowanie. Członkowie grupy, zjednoczeni przez Tristana (niezły Ludwig Simon), nowego ucznia, który pojawił się w szkole, podejmują się spraw, które najbardziej leżą im na sercu.

Ważnym kontekstem nowej wersji opowieści jest także działanie social mediów i rozprzestrzenianie się popularności Fali. Członkowie grupy często nagrywają bowiem swoje antykapitalistyczne działania, wrzucając je do sieci. Nagrania te wywołują skrajne reakcje, od poklasku po krytykę. Główną lekcją płynącą z nowej wersji historii jest także ta, że im więcej ludzi jest zaangażowanych w jakiś projekt, tym łatwiej jest mu odejść od swoich pierwotnych założeń.

Opis na podstawie: filmweb.pl i spiderweb.pl

 

(0 głosów)
Wyświetlony 144 razy
Oznaczone pod :

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.