Geneza

Skomentuj jako pierwszy! O projekcie

Ponowny wzrost znaczenia grup autorytarnych, nawiązujących bezpośrednio lub pośrednio (poprzez głoszone hasła) do nazizmu i faszyzmu, stanowi zagrożenie dla demokracji i poszanowania praw człowieka nie tylko w Polsce, ale i w innych państwach europejskich i pozaeuropejskich. Szczególnie dziwne i niepokojące wydaje się to w państwach, które były świadkami holokaustu i wydarzeń go poprzedzających. Coraz mniej jest wśród nas osób, które były ofiarami zbrodni dokonanych w imię silnego państwa opartego na czystości etnicznej, eliminowaniu słabych i chorych jednostek, „budowaniu” silnego człowieka, posiadającego przestrzeń do życia.

Informacje o ofiarach nazizmu, faszyzmu czy atakach dokonywanych na tle tych ideologii stają się coraz bardziej suchymi, pozbawionymi emocji statystykami.
Informacje o totalitaryzmach i autorytaryzmach ogranicza się do piętnowania „komunizmu” pomijając kontekst historyczny, ideologiczny, geopolityczny i różne odmiany omawianej w tym kontekście doktryny.

Nie jest zadaniem naszego projektu, tłumaczenie błędności takiego podejścia, ani wchodzenie w polityczne polemiki. Uważamy, że odradzający się faszyzm jest większym zagrożeniem od lepiej lub gorzej przygotowanych wojen ideologicznych.

Dlatego podjęliśmy decyzję o przygotowaniu pakietu edukacyjnego, który w nieco inny, mniej konwencjonalny sposób przypomni jak powstawał, w czym się przejawiał i do czego doprowadził faszyzm. Mamy nadzieję, że pakiet na który składają się informacja o projekcie, broszura, propozycje scenariuszy zajęć, grafiki oraz prezentacja mulitimedialna, będą przydatne w Państwa pracy/działalności/.

Nazwa projektu nie jest przypadkiem. Przeszło dekadę temu jedna z gazet codziennych zrobiła dość symboliczne zdjęcie. Przedstawiało ono siedzącą w barze grupę znanych działaczy narodowych wykonujących faszystowskie pozdrowienie. Gdy ich zapytano co robią? Odpowiedzieli, że zamawiali piwo (cała ręka – to pięć piw). Takim zamówieniom mówimy kategorycznie NIE.

Ostatnio zmienianyśroda, 21 lipiec 2021 12:01
(0 głosów)
Wyświetlony 1782 razy

Więcej w tej kategorii:

Cele projektu »

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.