SLAM antyfaszystowski

Próba odpowiedzi na pytanie, czym jest – a raczej: czym mógłby być – antyfaszyzm, musiałaby zaczynać się zapewne od zdefiniowania samego pojęcia faszyzmu. Obydwa zjawiska nie poddają się jednak łatwemu opisowi za pomocą gotowych, zamkniętych formuł.

O współczesnym faszyzmie mówi się na ogół jako o konstelacji rozmaitych czynników i pól opresji, m.in. homofobii i transfobii, antysemityzmu, ksenofobii, klasizmu, kapitalizmu, dyskryminacji ze względu na kolor skóry, wiek lub niepełnosprawność, nacjonalistycznego traktowania ziemi i natury (tzw. ekofaszyzmu) czy wreszcie: mizoginii i patriarchatu, głęboko zakorzenionych w „męskich fantazjach”. 

Faszyzm łączy w sobie wiele sprzecznych niekiedy elementów: może być „rasistowski lub kulturystyczny, klerykalny lub ateistyczny, neofeudalny lub futurystyczny, wolnorynkowy lub etatystyczny, industrialny lub agrarny Zawsze jest hierarchiczny, antyfeministyczny, wykluczający, naznaczający” (Michał Kozłowski). „Przejmuje aparat państwowy, przywraca kontrolę nad ciałami kobiet, wykorzenia resztki sfery publicznej, podporządkowuje sobie wymiar sprawiedliwości i przekształca mechanizmy dystrybucji zasobów tak, by odwdzięczyć się swoim poplecznikom i wykluczyć oponentów” (Ewa Majewska, Kuba Szreder). Faszyzm również „stara się zachować hierarchię i wyzysk, znosząc demokrację, która nie zawsze służy akumulacji kapitału. […] jest to kapitalizm bez białych rękawiczek. Pojawiający się w chwili zmierzchu, by uniemożliwić świt bardziej sprawiedliwego i wolnego świata” (Maciej Drabiński).

W przededniu rocznic związanych z kontrowersyjnym powstaniem warszawskim oraz kampanią wrześniową proponujemy wspólną refleksję nad faszyzmem i antyfaszyzmem w formule slamu poetyckiego. Czy polityka antyfaszystowska miałaby kształtować się jedynie w opozycji do tego, co faszystowskie? Czy otwartość, uważność, wolność, różnorodność, demokracja i tolerancja – na wskroś liberalne wartości – wystarczą do zbudowania antyfaszystowskiej kultury? Jak uchwycić wymykający się jednoznacznościom sojusz faszyzmu z kapitalizmem? Jak skutecznie ćwiczyć się w antyfaszystowskim oporze? 

Zapraszamy do konceptualizacji tych i innych problemów podczas slamu, w którym udział może wziąć każda antyfaszystka i każdy antyfaszysta.

Przybywajcie z tekstami wszelkich gatunków, literackich i nieliterackich, pisanych, mówionych lub niemówionych (np. performatywnych), których wykonanie w ramach jednego wystąpienia – ze względu na nasze ograniczenia czasowe – nie będzie przekraczało 3 minut.

W puli nagród – wynagrodzeń za Waszą pracę – znajduje się 300 złotych. O podziale tej kwoty pomiędzy występujących zadecydują zgromadzone osoby wraz z organizator(k)ami.

A na zakończenie będziemy mieć dla Was atrakcję szczególną: czyli set DJ-a Green Jesusa.

 

Organizatorki: Fundacja „Naprzód”, Klubojadalnia Młodsza Siostra, magazyn „Wakat”, Poezja w Warszawie.

 

29 lipca 2021, godz. 19.00–22.00

Klubojadalnia Młodsza Siostra, ul Dobra 14/16, Warszawa

 

Do zobaczenia!

 

Ostatnio zmienianyniedziela, 25 lipiec 2021 15:25
(0 głosów)
Wyświetlony 25 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.