We are dying. Help! – Solidarność z uchodźcami na granicy

Dziś, 25 sierpnia o 18.00 pod siedzibą Straży Granicznej przy al. Niepodległości 100 w Warszawie odbędzie się manifestacja solidarności z uwięzionymi na granicy polsko-białoruskiej uchodźcami i uchodźczyniami, przygotowywana przez kilkanaście organizacji.

„We are dying. Please help us.”
„Umieramy. Pomóżcie nam.” 

Taki napis na kawałku drewna udało się pokazać grupie uchodźców z Afganistanu, którzy od kilkunastu dni są przetrzymywani na granicy polsko-białoruskiej. To 32 osoby, wśród nich cztery kobiety, w tym 15-letnia dziewczynka.

Straż Graniczna, wbrew Konwencji Genewskiej i polskiemu prawu, nie pozwala im złożyć wniosków azylowych w Polsce. Odmawia im nie tylko tego – do grupy uchodźców żołnierze z bronią nie chcą dopuścić też osób chcących przekazać żywność, leki, środki higieniczne czy namioty i śpiwory. Nie pozwolono na kontakt z lekarzem, na rozmowę z prawniczkami, organizacjami pozarządowymi, posłami i senatorkami. Po kilkunastu dniach koczowania na gołej ziemi ci ludzie są już ciężko chorzy. Odarci z godności. Codziennie obawiamy się informacji, że któraś z 32 uwięzionych osób zmarła. 

Nie ma na to naszej zgody. Reprezentujemy różne poglądy polityczne, różne wartości. Łączy nas jednak sprzeciw wobec tortur i niewyobrażalnej krzywdy, którą w imieniu państwa polskiego i polskiego społeczeństwa Straż Graniczna zadaje bezbronnym, przerażonym ludziom takim jak my. Nie zgadzamy się na to. Nie dzieje się to w naszym imieniu. Polskie państwo nie broni dzisiaj ani suwerenności, ani bezpieczeństwa, ani prawa. Działa wbrew polskiemu społeczeństwu.

Osoby, które mają czas, zapraszamy w dniu protestu na Jazdów 10/5 na wspólne przygotowanie transparentów, od godziny 16:00!

Spotykamy się pod siedzibą Straży Granicznej przy al. Niepodległości 100, żeby okazać nasz sprzeciw i solidarność z uwięzionymi uchodźcami.

 

Organizatorzy: 

Przychodnia Skłot

Warszawskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej

Samba Warszawski Rumor

Magazyn „Kontakt”

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Fundacja Ocalenie

Food not Bombs Warszawa

Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi

Strefa WolnoSłowa

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza Uniwersytetu Warszawskiego

Inicjatywa Pracownicza Warszawa

Dom Otwarty

Kuchnia Konfliktu

Chlebem i Solą

Salam Lab

Polskie Forum Migracyjne

 

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Ostatnio zmienianyśroda, 25 sierpień 2021 13:15
(0 głosów)
Wyświetlony 60 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.