Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Dyskursy Wykluczenia. Teorie i praktyki”

Skomentuj jako pierwszy! Ogłoszenia

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Dyskursy Wykluczenia. Teorie i praktyki”, która odbędzie się w dniach 2-3 grudnia. 

Jak piszą organizatorki i organizatorzy: Celem konferencji jest namysł nad dyskursami dotyczącymi wykluczenia, które powstają we współczesnej nauce oraz społeczeństwie. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, a zatem chodzi o uchwycenie wielu perspektyw oraz przestrzeni, które moglibyśmy nazwać „przestrzeniami wykluczenia”. Przebywanie w nich wyobcowuje, dehumanizuje, uprzedmiotawia – sytuuje na zewnątrz kultury i społeczeństwa. Interesują nas realne konteksty i empiryczne doświadczenia, przeżycia oraz naukowe projekty myślowe, w których uwikłane są schematy, normatywne systemy i relacje tworzące dyskursy. Zależy nam zarówno na uchwyceniu tego, co teoretyczne oraz tego, co praktyczne, ponieważ te dwa elementy istotnie (współ)tworzą dyskurs. Jesteśmy otwarci na propozycje referatów w zakresie doboru tematów, niemniej chcielibyśmy, aby oscylowały wokół następujących dyscyplin: filozofii, socjologii, literaturoznawstwa, studiów feministycznych, studiów nad płcią,
studiów nad obcością, innością i wykluczeniem, interdyscyplinarnej analizy tekstów kultury, studiów nad dyskursem, studiów nad uchodźstwem, animal studies, studiów nad nauką i technologią.

W ramach organizowanej konferencji odbędą się wykłady otwarte, o których będziemy informować niebawem.
 
Komitet Naukowy:
1. Dr hab. Katarzyna Więckowska, prof. UMK – Przewodnicząca
2. Dr hab. Anna Branach-Kallas, prof. UMK
3. Dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK
4. Dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ
 
Komitet Organizacyjny:
1. Dr Anna Kola – Przewodnicząca
2. Dr Tomasz Markiewka
3. Mgr Michał Bomastyk – Sekretarz Naukowy
4. Paulina Szczepaniak
5. Alex Lubiński
 
***
Szanowni Państwo, bardzo chcemy przeprowadzić konferencję w trybie stacjonarnym. Jeśli jednak sytuacja epidemiczna ulegnie znacznemu pogorszeniu, to wówczas będziemy zmuszeni i zmuszone przenieść ją do przestrzeni wirtualnej.
 
Niemniej, nawet jeśli konferencja odbędzie się w budynku UMK, to i tak chcielibyśmy i chciałybyśmy umożliwić udział w wydarzeniu tym osobom, które z różnych powodów nie mogą przyjechać do Torunia. W związku z tym obrady będziemy prowadzić w trybie hybrydowym oraz uruchomimy sesję on-line.
 
Więcej informacji na stronie wydarzenia
 
Ostatnio zmienianyniedziela, 28 listopad 2021 10:30
(0 głosów)
Wyświetlony 6 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.