„Niewidoczne. Historie warszawskich służących” – wystawa

Muzeum Warszawy zaprasza na pierwszą wystawę opowiadającą o zapomnianej historii kobiet i roli pracy domowej. Ekspozycję można zwiedzać przez sześć dni w tygodniu aż do 20 marca 2022 r.

Na początku XX wieku w Warszawie około 40 tysięcy młodych kobiet każdego roku sprzątało, gotowało i prało w setkach mieszkań. Ich praca dotykała najbardziej intymnych aspektów życia wielu pokoleń warszawiaków i warszawianek. Znajdowały się na zapleczu codzienności, a do niedawna pozostawały też na marginesie zainteresowań historyków, którzy – jeśli je zauważali – opisywali co najwyżej jako zbiorowość ujętą w statystykach uzupełniających główne dane.

Ponad 400 obiektów opowiada życie służących i historię pracy domowej – to zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki.

Pokażemy też relacje z chlebodawcami, działalność związków zawodowych i organizacji filantropijnych na rzecz pracownic domowych oraz wizerunek służących w prasie czy reklamie. W ostatniej części wystawy zobaczysz różne perspektywy podejścia do pracy domowej po 1945 roku oraz komentarze współczesnych artystek.

Na wystawie odwracamy utrwaloną narrację historyczną, czyniąc ze służących główne bohaterki opowieści. Skupiamy się na służących do wszystkiego – dziewczynach bez wyraźnej specjalizacji, najchętniej zatrudnianych przez średnio zamożnych mieszczan w dwudziestoleciu międzywojennym. Pokazujemy, że były stale obecne w miejskiej codzienności – na drugim planie, w tle mniej lub bardziej znaczących wydarzeń. Zawsze zajęte, ciągle w pracy.

 

Wystawa czynna od 18 listopada 2021 r. do 20 marca 2022 r. w dniach i godzinach:
wtorek, środa, piątek, niedziela: 11.00-18.00
czwartek, sobota: 11.00-20.00

______
Program towarzyszący wystawie: https://muzeumwarszawy.pl/program-towarzyszacy-wystawie.../

Kuratorka wystawy: Zofia Rojek

Producentka wystawy: Klementyna Świeżewska

Projektantki scenografii wystawy: Karolina Fandrejewska, Anna Langowska

Projektantka grafiki wystawy: Kaja Gliwa

Ostatnio zmienianyniedziela, 02 październik 2022 09:53
(0 głosów)
Wyświetlony 87 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.