Zbiórka na książkę o robotniczej Warszawie 1918-1939

Skomentuj jako pierwszy! Ogłoszenia

Zachęcamy do wsparcia projektu wydania książki Piotra Ciszewskiego o społecznej historii Warszawy 1918-1939, opowiedzianej z perspektywy większości jej mieszkańców – warszawskich robotników.

Książka skupia się nie na wielkich wydarzeniach historycznych, lecz na warunkach życia, mieszkalnictwie, walkach strajkowych, sporcie i kulturze robotniczej. Jest to opowieść o barakach dla bezdomnych, kamienicach czynszowych oraz Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, o Warszawie „chrześcijańskiej” i żydowskiej, czasach kryzysu i stabilizacji. Jest to opowieść o strajkach, policyjnych pałkach, a także polityce robionej za pomocą ulotki, lecz również kastetów i rewolwerów.

Projekt można wesprzeć na stronie: https://zrzutka.pl/kez68b

„Książka Piotra Ciszewskiego jest niezwykle wartościowa i potrzebna. Od czasów PRL właściwie nie powstają książki poświęcone środowiskom robotniczym – prace na ten temat można policzyć na palcach. Książki wydane w PRL podlegały również różnym ograniczeniom cenzuralnym (dotyczącym zarówno konfliktów pomiędzy komunistami i socjalistami, jak i np. kwestii pracy seksualnej w środowiskach robotniczych). Książka Ciszewskiego – napisana w większości na podstawie źródeł prasowych – zapełnia w części tę lukę. Mówi też o wydarzeniach w większości dziś przemilczanych – fatalnych warunkach mieszkaniowych, samoorganizacji robotniczej, nędzy, wreszcie brutalnych konfliktach politycznych. Zdecydowanie zasługuje na wydanie”.

dr hab. Adam Leszczyński

profesor Uniwersytetu SWPS

Ostatnio zmienianyniedziela, 02 październik 2022 10:17
(0 głosów)
Wyświetlony 6 razy
Oznaczone pod :

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.