Zwalczanie związków zawodowych w Polsce – dlaczego jest możliwe i jak temu przeciwdziałać?

3.12.2022 w godz. 10.00–15.00 Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza zaprasza do Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu (ul. Ratajczaka 44) na seminarium związkowe. 

W ostatnich trzech dekadach w Polsce z powodu działalności związkowej pracę straciło setki jeżeli nie tysiące działaczy i działaczek związkowych. Liczba ta nigdy nie została dokładnie ustalona i nie była – co samo w sobie jest symptomatyczne – przedmiotem badania przez żadną z instytucji odpowiedzialnych w kraju za zwalczanie systemowego łamania prawa.
Obecnie coraz częściej w zwalczaniu związków zawodowych uczestniczą wyspecjalizowane kancelarie prawne, których celem jest permanentna obstrukcja i realna odmowa uznania organizacji przez pracodawcę. Swoje usługi oferują pracodawcom prawnicy, którzy są dobrze powiązani z państwowymi instytucjami i wyższymi uczelniami. Posiadają oni także wpływy w sferach władzy politycznej i biurokratycznej. Stają się tym samym coraz większym zagrożeniem dla związków zawodowych.

Z drugiej strony, przepisy dotyczące uporczywego łamania praw pracowniczych są martwe. Prokuratura umarza tego typu sprawy, a państwo „samo z siebie” nie jest zainteresowane likwidacją wielu patologii na rynku pracy.

Powstaje pytanie – jak obecne formy traktowania związkowców zawodowych mają się do ustrojowych ram funkcjonowania państwa, demokracji, swobód obywatelskich i potrzeb gospodarczych rozumianych nie jako interes poszczególnych właścicieli, ale całego społeczeństwa?

Potrzebne są społeczne mechanizmy kontroli nie tylko sfery politycznej, ale też gospodarczej. Związki zawodowe mają tu do odegrania kluczową rolę. Zwalczanie związków zawodowych jest zatem obroną insertów partykularnych kosztem interesów ogólnospołecznych.

Jak związki zawodowe mogą przeciwdziałać union bustingowi?

 

Program seminarium:
10:00-10:30 Przywitanie i omówienie celów seminarium
10:30-12:00 PANEL. Zwalczanie związków zawodowych z perspektywy podstawowych organizacji zakładowych.
12:00-12:30 Przerwa
12:30-14:00 PANEL. Przeciwdziałanie union bustingowi – w opinii przedstawicieli i przedstawiciele środowisk prawnych.
14:00-14:15 Przerwa
14:15-15:00 Dyskusja i podsumowanie seminarium.

Ostatnio zmienianyśroda, 23 listopad 2022 13:20
(0 głosów)
Wyświetlony 9 razy
Oznaczone pod :

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.